בפוריה נלחמים למען מניעת זיהומים

פורום נאמני בית החולים למניעת זיהומים ביצע השבוע תצפיות במחלקות על מנת להטמיע ולוודא הקפדה על שמירת היגיינת ידיים ומניעת זיהומים.

בשנים האחרונות ארגון הבריאות העולמי דואג להעלות את נושא המודעות לשמירת היגיינת הידיים ומניעת זיהומים. לפי נתוני הארגון, צוותים רפואיים המטפלים בחולים, משקיעים פחות מ-30 שניות לרחיצת ידיהם ולרוב אינם עושים זאת בצורה הנכונה. אי הקפדה על היגיינת הידיים בקרב הצוותים הרפואיים, היא בעיה הגורמת לזיהומים רבים בקרב המטופלים בבתי חולים בכל העולם, ואלו מובילים לתחלואה נוספת.

הפעילות למניעת זיהומים במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה פוריה, מתבצעת באמצעות אחיות המחלקות אשר מונו כנאמני מניעת זיהומים. הפורום מונה 17 נאמנים, אשר אחראים להעביר הידע ולוודא הקפדה על נהלי מניעת זיהומים במחלקות. מדי כמה חודשים,מכנסת קוזיתא ליבאי, המפקחת האפידמיולוגית והממונה על תחום מניעת זיהומים, את חברי הפורום ליום עיון מרוכז.

כמו כן, אחת לחצי שנה מתבצע בביה"חמבדק במהלכו מתפזרים נאמני מניעת הזיהומים במחלקות השונות ומבצעים תצפיות על חברי הצוות. נתוני התצפית מועברים לידי הממונה על תחום מניעת הזיהומים, אשר מעבדת ומנתחת את התוצאות ומעבירה לכל מחלקה משוב לגבי התוצאות של המחלקה בהשוואה למבדקים קודמים ובהשוואה לציון הכללי של בית החולים.

ביום שלישי, 15.5.12 , התקיים יום מרוכז לפורום נאמני מניעת זיהומים, אשר התחלק לשניים, בחלקו הראשון ביצעו הנאמנים תצפיות במחלקות. בחלקו השני של המפגש, האזינו הנאמנים להרצאות שונות בנושא הכללי של מניעת זיהומים. חלק זה כללעדכונים לגבי נהלים חדשים ותהליך האקרדיטציה, עדכון לגבי פעילות המרפאה לבריאות העובד והרצאה מפיו של ד"ר אבי פרץ, הממונה על המעבדה הבקטריולוגית בבית החולים.

אוסנת תמיר, שהיא הנאמנה לנושא במלר"ד, ציינה בתום יום העיון: "הפעילות הזו של הנאמנים מאד חשובה. אנחנו הצינור לכלל הצוות במחלקה, אנחנו מעבירים את המידע, דואגים להדרכה ולבקרה, מדובר בפעילות שהיא יומיומית. במחלקה שלי, אני בהחלט רואה שיש יותר מודעות ויותר הקפדה בקרב חברי הצוות."