סדנא להתמודדות עם אלימות מצד המטופלים

"ניתן לראות ירידה משמעותית בתופעת האלימות בבתי חולים בעקבות הקניית כלים לאנשי הצוות המאפשרים מניעה והתמודדות עם התפתחות של סיטואציה אלימה". כך אמרה הבוקר, ד"ר אפרת גיל בסדנא רביעית בנושא אלימות מצד המטופלים, שהתקיימה במרכז הרפואי פוריה.

במרכז הרפואי ע"ש פדה פוריה, התקיימההסדנא הרביעית לאנשי הצוות, להכשרה ותרגול סיטואציות ומתן כלים להתמודדות עם אלימות מצד המטופלים או בני משפחותיהם.בסה"כ השתתפו בסדנאות כ80 מאנשי הצוות בביה"ח.ד"ר אפרת גיל, סמנכ"ל חברת "לדעת" אשר עוסקת במניעת אלימות במערכת הבריאות מזה מספר שנים, מנחה את הסדנא ובמשך כשבע שעות מדריכה ומתרגלת עם אנשי הצוות כיצד לזהות ולמנוע סיטואציות העלולות להתדרדר למקרה אלימות.

"הכח שלנו נמצא בהתמודדות היומיומית עם הציבור. הטיפול הכי נכון הוא מניעה, באמצעות הסדנאות והגישה הפרו-אקטיבית של הצוות אנחנו מצליחים להפחית משמעותית את מספר מקרי האלימות." לדברי ד"ר גיל, לאחר פעילות של מספר שנים ברוב בתי החולים בארץ, ניתן לראות ירידה משמעותית במספר מקרי האלימות בפועל באותם בתי חולים. יש לציין כי גם חומרת המקרים ירדה, זאת לאור הערנות של אנשי הצוות, אשר היום יכולים לזהות מקרה שהוא פוטנציאלי להתדרדרות לסיטואציה אלימה ולטפל בו בכלים הנכונים בכדי למנוע את ההתדרדרות הזו.

בלה מונסטורסקי, אחות כללית בביה"ח,"יצאתי מהסדנא בתחושה שלמדתי משהו יישומי. באחת הסיטואציות הטעונות שהיו לאחרונה במיון, הרגשתי שאני פועלת עם הכלים שקיבלתי ומצליחה לנתב את האירוע למסלול נשלט ובר טיפול. זה נתן לי תחושה של ביטחון שיש לי את היכולת להתמודד."טליה ליבנת, אחות כללית, הוסיפה "הכלים מאד פרקטיים ואנחנו מרגישים שזה עוזר לנו ביום יום"

לדברי ד"ר מאיר רוח, יו"ר הועדה למניעת אלימותבבית החולים פוריה, הסדנאות אשר מתקיימות מטעם המרכז הישראלי למניעת אלימות(מ.י.מ.א), הן חלק מפעילות נרחבת שמתקיימת בבית החולים במטרה לעקור לחלוטין את התופעה הזו של אלימות כלפי צוות מטפל. הפעילות כוללת הפעלה ויישום של מדיניות אפס סבלנות מחד, אשר מאפשרת למנהל בית החולים להרחיק מבית החולים לתקופות של מספר חודשים מטופל או בן משפחה אשר התנהג באלימות כלפי הצוות הרפואי או הסיעודי, ומאידך סדנאות לתודעת שירות שמטרתן שיפור השירות למטופלים ולבני משפחותיהם, על מנת להקטין נקודות חיכוך ומחלוקת ולמנוע גילוי אלימות מכל סוג שהוא כלפי הצוות. אלימות שבסופו של דברגורמת לפגיעה באיכות השירות והטיפול בשאר המטופלים.