מכשיר הטומסינטזיס לאבחון ואיתור מוקדם של סרטן השד

המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה הוא בין הראשונים בארץ אשר מבצע סריקות לאבחון ואיתור סרטן השד, באמצעות מכשיר הטומוסינטזיס. המכשיר החדש מעביר סריקת תלת מימד של רקמת השד ומאפשר לרופא לאבחן ממצאים קטנים מאד.

גילוי מוקדם הוא ההגנה הטובה ביותר מפני סרטן השד, הרופאים מדגישים כיכאשר הסרטן מתגלה בשלביו הראשונים הסיכויים לשרוד אותו, הם הטובים ביותר. הטכנולוגיה המוכרת בתחום הסריקה לגילוי סרטן השד, היא הממוגרפיה הדיגיטלית, אשר מאפשרתצילום והצגתתמונה ברזולוציה גבוהה.

לדברי ד"ר ויגדר, מנהלת מחלקת דימות במרכז הרפואי פוריה, הממוגרפיה הדיגיטלית (בה נעשה שימוש במרכז הרפואי פוריה, מסוף שנת 2006) היא הטכנולוגיה המתקדמת ביותר שעמדה לרשותנו עד כה. מאחר והשד הוא איבר הבנוי מסוגי רקמות שונים, תמונה דו ממדית של השד אינה מספקת. בנוסף, חפיפה של סוגי רקמה שונים מקשה ביותר על גילוי נגעים זעירים, או כתמים, הנקראים מיקרו-קלציפיקציות וסימנים עדינים אחרים העלולים להצביע על סרטן שד בשלבים מוקדמים.

לאחרונה, הוכנסה לשימוש במרכז הרפואי פוריה, הטכנולוגיה המתקדמת והחדשנית ביותר בתחום: טומוסינטזיס (Tomosynthesis) של השד, אשר הוכחה במחקרים קליניים כעדיפה על ממוגרפיה דיגיטלית. המכשיר החדש מבצע סריקה תלת ממדית של השד, באמצעות מצלמת רנטגן ייחודית המותקנת על זרוע מסתובבת. התמונה מוצגת על גבי צג המחשב כמקטעים צרים, באופן שמאפשר לרופאלבחון את רקמת השד שכבה אחת בכל פעם. ד"ר ויגדר מציינת כי "באמצעות המכשיר החדש, הרדיולוג יכול לראות את רקמת השד בפירוט מלא, באופן שלא התאפשר עד היום. טכנולוגיית הטומוסינטזיס מאפשרת לראות מילימטר מהרקמה בכל פעם, כאשר כול הפרטים הקטנים נראים לעין באופן ברור ואינם מוסתרים על ידי הרקמות האחרות. היתרון הוא שהמערכת מאפשרת לגלות נגעים בתחילת התפתחותם ".

מומלץ לבצע טומוסינטזיס של השד בשילוב עם הממוגרפיה הדיגיטלית המסורתית במסגרת בדיקת הסקר השנתי, או במקום בדיקה של ממוגרפיה אבחנתית. הבדיקה עצמה דומה מאד לבדיקת הממוגרפיה המסורתית: הטכנאית ממקמת את הנבדקת ליד המכשיר, השד הנבדק נלחץ תחת סרגל הבדיקה ומצלמת הרנטגן הדיגיטאלית המותקנת על זרוע, נעה מסביב ומבצעת צילומים ממספר זוויות שונות. הסריקה אורכת מספר שניות ולאחריה מועברת הבדיקה לרופא הרדיולוג לצורך פענוח.