אבחון ילדים נפגעי התעללות

"בשנת 2010 דווחו בישראל כ-48,000 מקרי התעללות בילדים, הבעיה היא שהשכיחות בפועל גבוהה יותר" לדברי ד"ר יהושע צרפין, מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי פוריה, המניעה נעוצה בראש ובראשונה במודעות והעלאת סף החשד בקרב כל אנשי המקצוע. ד"ר צרפין פרט בנושא במסגרת כנס בנושא אבחון ילדים נפגעי התעללות במערכת הבריאות.

"הילד הזה הוא אני ?!" , זו כותרתו של כנס ראשון שארגן מכון חרוב בשיתוף עם משרד הבריאות והמרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה. עשרות רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים ואנשי צוות נוספים השתתפו בכנס המרתק שהתקיים באודיטוריום בית החולים ביום רביעי, 18.4.12 .

ד"ר יהושע צרפין, מנהל מחלקת ילדים ומנחה הכנס, סקר את תופעת ההתעללות והזנחת ילדים בעולם ובישראל . לדבריו בפילוח סוגי ההתעללות בילדים, 61% מהמקרים הם מקרי הזנחה, כמו הורה ששוכח פעוט ברכב סגור ואטום או הורים שאינם מביאים את ילדם לטיפול רפואי בזמן . 22% הם מקרי התעללות גופנית ו17% נוספים הם מקרי התעללות מינית. למרות שבשנים האחרונות יש עלייה במודעות לנושא כאוב זה, עדיין ניתן לעשות עוד בכדי להגביר המודעות בקרב כל אנשי המקצוע הסובבים את הילדים החל מהמורות והגננות ודרך הצוות המטפל בבית החולים . "בשנת 2010 דווח על 48,000 מקרי התעללות בארץ, הבעיה היא שהשכיחות בפועל גבוהה יותר. המסר שאנחנו רוצים לשדר מפה: זה החשיבות הקריטית של העלאת המודעות והעלאת סף החשד בקרב אנשי הצוות. התוקפים הם אנשים נורמטיביים ובדרך כלל יהיה להם הסבר כזה או אחר, על הפציעה או הפגיעה בילד. לכן חשוב להיות ערניים וחשדנים." ד"ר צרפין הדגיש שיש להכיר את הסימנים מעוררי החשד למקרה של התעללות בילד, לדוגמא: הורה מתעלל יביא את ילדו עקב פציעה בכל פעם לבית חולים אחר על מנת לטשטש את הסיבה לפציעה, או ייתן הסבר באשר לסיבת הפציעה שאינו עולה בקנה אחד עם השלב ההתפתחותי של הילד (ילד בן שנה שדווח שטיפס על סולם כסיבה לנפילה), הבדליםבגרסאות ההורים ועוד.

ד"ר יורם בן יהודה, המנהל האקדמי של תוכניות הבריאות במכון חרוב ומנהל מלר"ד ילדים בבי"ח הדסה עין כרם, הרצה על נושא טלטול תינוקות והזכיר את פרטי המקרה של התאומים שהתפרסם לאחרונה בכלי התקשורת. לדבריו, הורה שפגע בילד אחד יש סיכון גבוה שיפגע גם בילדים אחרים במשפחה. לכן יש חשיבות לאבחן את המקרה ולאתר ההורה המתעלל בכדי למנוע פגיעה בילדים האחרים.

פרופ' אשר בן אריה מנכ"ל מכון חרוב, הפועל לפיתוח ידע ומחקר בתחום ילדים נפגעי התעללות והזנחה, סיכם את היום וציין כי המטרה של מכון חרוב היא לקיים כנסים מסוג זה בכל בתי החולים בארץ, ולהרחיב המודעות של כל המעגלים המקצועיים הנמצאים במגע עם ילדים.