ניתוח פתיחת חסימה בעורקי התרדמה

במרכז הרפואי ע"ש פדה, פוריה - ניתוח לפתיחת חסימהבעורקי התרדמה. חסימה בעורקי התרדמה היא מסוכנת ועלולה לגרום לאירוע מוחי. הניתוח המוצלח בוצע בהרדמה אזורית.

ברוריה לוי-בן שושן, תושבת טבריה, הגיעה למרפאת כלי דם בבית החוליםפוריה בשל ממצא של היצרות בעורק התרדמה. חסימות בעורקי התרדמה הן מסוכנות מאחר ועלולות לגרום לאירוע מוחי. ביום שני 5.3.12, היא נותחה בבית החולים בניתוח אנדארטרקוטומיה, על מנת לשחרר את החסימה בעורק ולאפשר אספקת דם נאותה למוח.

לפני שנה לערך, נפתח במרכז הרפואי פוריה, שירות חדש של כירורגיית כלי דם, בראשותו של ד"ר עופר גלילי. בשנה שחלפה נערך בית החולים מבחינת הרדמה, ציוד רפואי והיערכות חדר הניתוח והחלו לבצע ניתוחי כלי דם הכוללים: ניתוחי מעקפים לרגליים, צינתורים לרגליים והיום, לראשונה, ניתוח בעורקי התרדמה.

חשוב לציין כי כ20% מהאירועים המוחיים מקורם בעורקי התרדמה, כך שניתוח כזה מסייע במניעת אירוע מוחי על כל השלכותיו (חשש לנכות, שיתוק ואפילו מוות).

לדברי ד"ר ארמלי, סגן מנהל מחלקת ההרדמה, הניתוח הבוקר התבצע בהרדמה אזורית מודרכת אולטראסאונד, היתרון של ניתוח במצב כזה הוא ההתאוששות המהירה של החולה והיכולת לנטר את התפקוד הנוירולוגי של החולה במהלך הניתוח. לדבריו מאחר והנושא הוסבר לחולה לפני הניתוח, היא הבינה את חשיבות הקשר המילולי ושוחחה עם הרופאים במהלך הניתוח. "הקשר המילולי עם ברוריה בעת הניתוח, אותת לנו שחסימת העורק הזמנית לשם ביצוע הניתוח לא גרמה לשינוי בזרימת הדם ואספקת החמצן למוח. " .

הניתוח הסתיים בהצלחה ולאחר ההתאוששות הועברה ברוריה לוי-בן שושן להמשך מעקב וטיפול ביחידה לטיפול נמרץ לב.

ד"ר גלילי ציין לסיכום כי המשמעות של הקמת מרפאת כלי הדם היא הרחבת השירות והיכולות של בית החולים בתחום, ומתן מענה מלא ומקיף לחולים המגיעים למרכז הרפואי.