"סודם-סודנו" - כנס מרכז טנ"א פברואר 2012

מרכז טנ"א (לטיפול בנפגעי אלימות מינית) במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה, יזם כנס בנושא סוגיות בחשיפה והסתרה של סוד הפגיעה המינית תחת הכותרת: "סודם - סודנו".

עשרות אנשי חינוך, בריאות ורווחה מאזור הצפון, לצד ראש המועצה האזורית עמק הירדן יוסי ורדי וסגן מנהל המרכז הרפואי פוריה, ד"ר עפר תמיר,השתתפו ביום שני, 27.2.12 , בכנס אותו יזם מרכז טנ"א (טיפול בנפגעי אלימות מינית) בבי"ח פוריה. הכנס שהתקיים בבית גבריאל תחת הכותרת: "סודם סודנו" עסק בנושא הרגיש של מהות הסוד, לדברי ד"ר נסיה לנג, האחראית על מרכז טנ"א, "זהו נושא הליבה של הפגיעה המינית. ללא הסוד, הפגיעה לא מתאפשרת. אנשים מתקשים מאד לחשוף את הפגיעה בהם מכיוון שיש עדיין סטיגמות חברתיות לפיהן הקורבן יזם או שתף פעולה עם הפוגע. החברה מאד שיפוטית ואנשים חוששים לפגוע במשפחתם, מקום העבודה וכדומה".

בין המרצים בכנס היו פרופ' רחל לב-ויזל מאוניברסיטת חיפה, אשר הרצתה על השלכות ההטרדה המינית במעגלים החברתיים השונים, רונית סדגר, מנהלת המרכז הרב תחומי בבי"ח בני ציון בחיפה אשר הרצתה על נושא "הדינמיקה של הסוד במשפחה בה קיימת פגיעה מינית" ועו"ס רומה כהן ממרכז טנ"א אשר הציגה צורת טיפול חדשה המסייעת בחשיפת הסוד. את הכנס סגר פאנל רב משתתפים אותו ניהל פרופ' מיכאל וינגרטן, המשנה לדיקאן ביה"ס לרפואה בגליל, הפאנל כלל אנשי מקצוע המתמודדים בעבודתם היומיומית עם סוד הפגיעה המינית.

מרכז טנ"א, בבי"ח פוריה הוקם לפני 10 שנים ומטפל כיום בכ100 מקרי פגיעה מינית בשנה, רוב המטופלים קטינים. המרכז נותן מענה לכל מקרה של חשד לפגיעה מינית בילדים, נוער ומבוגרים. הטיפול כולל בדיקה רפואית, ייעוץ, סיוע נפשי ועוד.

הכנס זכה להערכה רבה מצד המשתתפים שגדשו את האולם. כפי שציינה מאיה עתיר, מנהלת מדור הגיל הרך במועצה האזורית עמק הירדן, "הכנס נתן כבוד ומקום לגורמים בקהילה להציג את עבודתם, התלבטויותיהם וכאבם והציג את החשיבות של מחשבה רחבה על מניעה ולא רק על טיפול." הקהל הרב, שכלל אנשי מקצוע מתחום הרפואה, הסיעוד, העבודה הסוציאלית, אנשי משטרה, פקידי סעד ועוד הביע עניין רב בהרצאות ובדרך הצגתן המקורית והחדשנית, כמו כן מהאירוח ומהנוף המקסים של הכינרת.