הדגמה רנטגנית בגישה אנדוסקופית, של דרכי מרה והלבלב (ERCP)

לראשונה במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה - בוצעה בהצלחה פעולת ERCP ע"י צוות משולב ממכון גסטרואנטרולוגיה, דימות ומחלקת הרדמה.

במסגרת תהליך התפתחות המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה והכנסת שירותים חדשים לרווחת אוכלוסיית המטופלים באזור, בוצעה השבוע לראשונה פעולת ERCP על ידי צוות המכון הגסטרואנטרולוגי של בית החולים בשיתוף צוות מחלקת הדימות.

ה- ERCP היא פעולה של הדגמה רנטגנית, בגישה אנדוסקופיה, של דרכי מרה והלבלב. הפעולה נעשית בחדר שיקוף, על ידי מומחי מכון גסטרו המיומנים בפעולות מסוג זה.

במהלך הפעולה המטופל, שבדרך כלל מאובחן כסובל מאבנים בדרכי מרה או תהליך אחר שחוסם דרכי מרה, שוכב על ביטנו. לאחר שהוא מקבל תרופות לטשטוש או הרדמה, מוחדר אנדוסקופ מיוחד לתוך קיבתו. האנדוסקופ הינו צינור דק וגמיש שבקצהו מצלמה המאפשרת סריקה ואבחון. כמו כן קיימת בו תעלה דרכה ניתן להחדיר אביזרים שונים על מנת להדגים דרכי מרה ולבלב ולבצע טיפולים. האנדוסקופ מוחדר דרך הפה לוושט קיבה ולתריסריון. באמצעות המצלמה שבקצה המכשיר, מזהים את פתחו של צינור המרה והלבלב בתריסריון ( (Papilla Vaterri ובאמצעות קטטר מיוחד מוזרק דרכו חומר ניגוד רנטגני לשם אבחון בשיקוף. לאחר האבחון ניתן גם לבצע התערבות טיפולית כגון הוצאת אבנים, הכנסת תומכונים לדרכי המרה והלבלב ולהרחיב הצרויות בדרכי מרה.

לשם ביצוע הבדיקה נדרש שיתוף פעולה בין הרופא הגסטרואנטרולוג, האחות המסייעת, הרופא הרדיולוג המבצע את השיקוף והרופא המרדים.

הפעולה הראשונה בוצעה על ידי צוות מיומן של המכון הגסטרואנטרולוגיה, בניהולה של ד"ר מאיה פריצקי והרדיולוג הפולשני ד"ר יבגני סקלרנקו, בשיתוף עם הצוות הסיעודי במחלקת דימות בראשות האחות האחראית הגב' ניצה קרטא. הפעולה המורכבת דורשת שיתוף פעולה שכלל גישה למקום החסימה משני כוונים שונים, מכיוון התריסריון באמצעות אנדוסקופ וכן דרך כיס המרה בגישה מלעורית. שיתוף הפעולה בין שני הצוותים והסיוע המשמעותי של המרדימים, ד"ר קוביצ'קה וד"ר ברגינסקי הביא להצלחת פעולה מיוחדת זו.