למען החברה , החינוך , המדע והרפואה

סיפור הצלחה, המלמד שגם בפריפריה הכול אפשרי, ומעניק התבוננות מזערית בתרומתו של המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה בתחום החינוך והאקדמיה מעבר לתפקידו כמוסד רפואי.

גם השנה המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה ממשיך בתרומתו למען קידום הוראת המדעים והרפואה  ופותח ערוצים חדשים המאפשרים לתלמידים וסטודנטים מהפריפריה להרחיב אופקים בתחום מדעי הרפואה והבריאות.

מזה 4 שנים שהמרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה שותף לקידום החינוך המדעי בקרב בני הנוער באמצעות  פרויקט יוקרתי וייחודי, המאפשר לתלמידי טבריה והסביבה אפשרות לגשת לבחינת בגרות ברפואה המזכה את התלמיד ב-10 יחידות לימוד בתעודת הבגרות ובונוס נכבד בתנאי הקבלה לאקדמיה לצד חשיפה יוצאת דופן למקצועות הרפואה השונים.

הפרויקט מופעל בישיבה התיכונית והאולפנית בטבריה ומונה נכון להיום 150 תלמידים עטורי מאיות והישגים מכיתה י-יב. את הפרויקט הנ"ל יזם ומרכז דר' אבי פרץ תודות לסיוע מצד הנהלת ביה"ח, שרואה חשיבות רבה בחיבור בין ביה"ח לבין הקהילה ובחיזוק מעמד החינוך המדעי בפריפריה.
בימים אלו מסיימים את לימודיהם במסלול המחזור השני המונה 50 תלמידים בהישגי בגרויות של 95-100, חלקם בדומה לבוגרי המחזור הראשון (שסיים בממוצע השני הכי גבוה בארץ: 96.7, לעומת 97.4 שהיה המקום הראשון), ימשיכו כבר בשנה הבאה את לימודיהם האקדמיים במקצועות הרפואה השונים וחלק יתגייסו לתפקידים שונים בחיל הרפואה.

חשוב לציין שמרבית בוגרי המחזור הראשון המשיכו ללימודי הרפואה במסגרת לימודי עתודה, ואלו שלא המשיכו למסלול רפואה לומדים להיות פרמדיקים או המשיכו ללימודים גבוהים בתחום הביולוגיה.

לצד לימודי הרפואה בתיכון, החל ביה"ח לקיים השנה  קשר הדוק עם המכללה הטכנולוגית תל חי במסגרת החוג לביוטכנולוגיה.
לצד ההישג המרשים בתחום קידום הוראת המדעים בתיכון החל ביה"ח לפעול במקביל גם למען קידום הוראת המדעים באקדמיה והשנה נפתח לראשונה שיתוף פעולה בין מגמת ביוטכנולוגיה  במכללת "תל חי" בקרית שמונה לבין אגף המחקר של ביה"ח פוריה.

במסגרת הפרויקט מונה דר' פרץ למרצה במכללה והוא מרכז מספר קורסים כולל קורס חדשני העוסק בתחום המעבדנות הרפואית - קורס שנועד להציג בפני הסטודנטים את עולם הרפואה מנקודת מבטו של החוקר.

בנוסף לשיתוף הפעולה בהיבט ההוראה פתח ביה"ח את שעריו לסטודנטים מהמכללה ובימים אלו מבצעים 6 סטודנטים לביוטכנולוגיה את עבודת הפרויקט שלהם בחטיבת המעבדות של ביה"ח תחת הנחייתו של דר' פרץ.

"כתושב טבריה, שמכיר בקשיי הפריפריה אני רואה חשיבות  וגאווה גדולה  להוביל את שתי התוכנית הללו. החיבור בין בני הנוער והסטודנטים לבין ביה"ח הופך את לימודיהם לחווייתיים, מאתגרים ומוחשיים יותר. כמו כן התוכנית יוצרת זיקה למקום ותגרום לתלמידים ולסטודנטים לרצות להמשיך את עתידם האקדמי והמקצועי בפריפריה. כך למשל כולי תקווה שתלמידי המסלול לבגרות ברפואה של פוריה יהיו קהל היעד של הפקולטה לרפואה החדשה בגליל ובוגרי לימודי ביוטכנולוגיה בתל חי יהיו אלו שיובילו את התנופה המדעית במכוני המחקר העתידיים בפקולטה זו" מספר בהתרגשות דר' פרץ ומשחזר את הקשיים שעמדו בדרך בעיקר בשכנוע של גורמי מפתח שהתוכניות הללו ראויות לטיפוח בצפון . דר' יעקב פרבשטיין: "אין ספק שהתפקיד שלנו כבית חולים פריפריאלי הוא לתרום לקהילה, והתרומה לחינוך היא הנעלה ביותר"

בימים אלו משתף בית החולים פעולה עם מחלקת החינוך בכפר עילבון לפתיחת מגמת רפואה בבית ספר התיכון החדש שמתעתד להיפתח בשנה הבאה בכפר.

שני פרויקטים חשובים  אלו לא היו יכולים לצאת לפועל ללא חזונם של שני אנשים, שהאידיאל שלהם הוא קידום מעמד החינוך המדעי בפריפריה: דר' יעקב פרבשטיין מנהל המרכז הרפואי ודר' אבי פרץ מנהל המעבדה המיקרוביולוגית, שלאחרונה אף  זכו למינוי מכובד כחברים בוועדת ההיגוי הארצית של משרד החינוך בנושא התוכנית ללימודי רפואה בתיכון.
ועדה הכוללת את מנהלי  בתי החולים שערי צדק, וולפסון, נציגי חיל הרפואה, משרד החינוך ובתי הספר לרפואה בארץ. במסגרת תפקיד זה יהיו ממונים על פיקוח התוכנית והעצמתה.

כמו כן התבקש דר' פרץ ע"י משרד החינוך לבנות את תוכנית הלימודים במיקרוביולוגיה רפואית ומחלות זיהומיות  לתלמידי הפרויקט, לאור קרבתו המקצועית לתחום.
שני ההישגים הללו  מהווים עבור המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה  תחילתה של הדרך בה כבר נאמדת ההצלחה בפרויקטים הקיימים ובזכותה - ההכרה שבפריפריה ניתן להגיע להישגים מרשימים בדומה לנעשה במרכז הארץ ולהצעיד תוכניות יוקרתיות לתלמידי תיכון בדומה לתוכנית הנ"ל.