הילד סובל מעצירות? יש לכך פתרון

ד"ר אבי און, מומחה בגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים, מנהל היחידה לגסטרו-ילדים, מרכז רפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה.

ילד שסובל מעצירות עלול להפוך למבוגר עם אותה הבעיה. איך אפשר לעזור?

האם הילד שלי סובל מעצירות? הורים רבים מתלבטים בשאלה הזו, שלא תמיד קל לענות עליה. למרות שעצירות כרונית בילדים היא בעיה שכיחה מאוד .
5-10% מהביקורים אצל רופא הילדים ורב הביקורים אצל מומחה בגסטרו -ילדים הם בגלל בעיה זו .

הסיבה בגללה קשה להורים לענות על השאלה היא, שאם מדובר בילד בגיל ההתבגרות, קשה מאוד לדעת כמה פעמים בשבוע הוא מעביר צואה. וכשהילד צעיר יותר, קשה להבחין עד כמה צורת היציאות שלו מוגדרת כעצירות.

מהי עצירות בכלל?

ההגדרה הרפואית נוגעת לתדירות נמוכה של יציאות ו/או קשיים ביציאות. כלומר, שיש שני מרכיבים בהגדרה שלא  בהכרח הולכים יחד. יש ילדים שמעבירים צואה כל יום, ועדיין מוגדרים כסובלים מעצירות. לעומתם יש ילדים שמעבירים צואה רק פעם בשבוע (תינוקות יונקים, למשל) ולא מוגדרים כסובלים מעצירות. לגבי הקושי או מרקם הצואה, קל יותר להורים להבחין בכך, לעומת היכולת להבחין בתדירות, שמשתנה עם הגיל  ועם צורת התזונה של הילד.

מקובל להגדיר עצירות כתדירות נמוכה משלוש יציאות בשבוע, הגדרה זו נכונה לילדים מעל גיל שנה –שנתיים. בתינוקות מתחת לגיל שנה התדירות הנורמאלית משתנה מאוד ותלויה מאוד בתזונה של התינוק. טעות חוזרת של האימהות היא ליחס עצירות לתינוק יונק עם תדירות יציאה נמוכה. תינוק יונק "רשאי", מחד,  להעביר צואה  מספר פעמים ביום (לאחר כל יניקה ), ומאידך, רק פעם אחת ב10 (!) ימים.  בשני המקרים מדובר בתדירות נורמלית שלא דורשת טיפול או התערבות כלשהיא , כל עוד התינוק מעביר צואה רכה.

ביטויים "גלויים" נוספים לעצירות, יכולים להיות כאבים בזמן היציאה, מעבר של גוש צואה גדול, דימום ביציאה ועוד.

האם ישנם ביטויים נוספים לעצירות?

בנוסף לביטויים  "הגלויים" חשוב שנכיר את הביטויים "הסמויים". כאבי בטן, למשל, יכולים להיות הביטוי היחיד לעצירות, ועד שלא נשאלות השאלות המתאימות  ונעשית בדיקה גופנית, הילד יכול לעבור ברור מקיף ובדיקות מיותרות לחיפוש הגורם לכאבי הבטן כאשר למעשה הסיבה היא פשוט עצירות .

ביטוי אחר לעצירות יכול להיות לכלוך צואתי בתחתונים, שהורים יכולים לפרש בטעות כשלשול.

מה יכולות להיות הסיבות לעצירות?

במרבית המקרים (מעל 90%) הסיבה היא אדיופטית (פונקציונאלית). בשפה פשוטה, המשמעות היא שהעצירות נוצרה כתוצאה מאירוע שהילד חוה בעבר וגרם לו להתאפק ולא להעביר צואה. האירוע  יכול להיות חוויה כואבת (פיסורה, למשל). חוויה שכיחה נוספת היא של שליטה (כמו במקרה של גמילה מוקדמת מחיתולים), שהביאה את הילד למאבק על תזמון היציאות. עם הזמן נוצר מעגל חוזר שבו כתוצאה מההתאפקות  מצטברת צואה ומתקשה, וכאשר הילד מעביר את הצואה בסופו של דבר הוא חווה שוב כאבים שגורמים לו להמשיך ולהתאפק גם בהמשך.

לא חייבים בדיקות כדי לאבחן

סיבות אחרות אחרות יכולות להיות ליקוי או מחלה בפי הטבעת, מחלה מטבולית (כמו תת פעילות של בלוטת התריס), הפרעת אכילה או הפרעה במערכת העצבים. לא נרחיב את הדיבור לגבי סיבות אלה, שכאמור, אינן שכיחות, אך נדגיש שהרופא יכול לאבחן או לשלול אותן באמצעות שאלות ובדיקה גופנית, ללא צורך בבדיקות חודרניות או בצילום. לכן גם אין צורך לבקש מהרופא לבצע זאת.

חשוב שההורים יבינו: כשמדובר בעצירות שלא החלה בחודש הראשון לחיי התינוק, בדרך כלל מדובר בבעיה השכיחה יותר, של עצירות אדיופטית.

להימנע מחוקן ונרות

במרבית המקרים הטיפול יעשה בתרופות מרככות צואה. אלה תרופות שניתנות דרך הפה ואשר ניתן להשתמש בהן תקופות ארוכות, ללא חשש להתרגלות או התמכרות. החומרים שהתרופות מכילות נקראים לקטולוז, פוליאתילן גליקול או שמן פרפין. והן בטוחות לשימוש בילדים.

כדאי שההורים יהיו מודעים לכך שבטיפול בעצירות אין קיצורי דרך והוא יכול להימשך מספר חודשים, כלומר עד שהילד "שוכח להתאפק".

אני ממליץ לא להשתמש בסוגי תה למינהם שנמכרים בבתי הטבע, למשל. מפני שמדובר בתוספי תזונה, שאין עליהם פיקוח של משרד הבריאות, לכן הם עלולים להכיל  מרכיבים ממכרים ולא בריאים.

כמו כן, רצוי להימנע משימוש בחוקנים או נרות . עדיף "להתרחק" מהתעסקות בפי הטבעת של הילד ככל האפשר, ולהתמקד בטיפול דרך הפה.

האם אפשר להייעזר בעזרת תזונה?

זה אפילו מומלץ. יש לעודד את הילד לצרוך תזונה עשירה בסיבים תזונתיים, כמו ירקות מכל הסוגים, פרות יבשים (בעיקר שזיפים), פירות העונה (למעט בננה, תפוח עץ ואפרסמון) , לחם ודגנים מקמח מלא ולהרבות בשתייה.

במקביל, כדאי להימנע מגמילה מוקדמת מחיתולים, ומעימות עם הילד בנושא היציאות. אפשר לנהל יומן יציאות עם חיזוקים חיוביים תוך עידוד הילד להקניית הרגלי יציאה טובים ובמועדים קבועים.

בכל מקרה, כדאי מאוד לנסות לפתור את בעיית העצירות, כדי למנוע מהילד להפוך למבוגר שסובל מהבעיה. ככל שמתחילים בטיפול מוקדם יותר ההצלחות הטיפוליות טובות יותר. אך חשוב להתאזר בסבלנות ולתת טיפול ארוך טווח, כדי שיהיו גם תוצאות טובות בטווח הארוך.