כשמנקים לקראת החגים – בואו לא ננקה גם את הילדים

כולנו עסוקים בימים אלו שלפני חג הפסח בניקיון הבית ובתוך כל הלחץ להספיק ולנקות כל פינה וכל חדר לפעמים אנחנו שוכחים שיש בבית גם ילדים שצריך להשגיח ולשמור שלא יבלעו חלילה אקונומיקה או כל חומר ניקוי אחר.

מדי שנה לקראת החגים קיימת עליה במספר הפניות למיון בגין כוויות והרעלות, בהשוואה לשאר חודשי השנה, כאשר מרבית הפגיעות מתרחשות בבית.
אז איך מוודאים שבזמן הניקיונות אנחנו לא "מנקים" גם את הילדים?

היפגעות מחומרי ניקוי וכימיקלים היא הפגיעה השכיחה בחג הפסח. שכיחות ההרעלות בילדים לפני הפסח היא תופעה עונתית אופיינית לארץ, שחוזרת על עצמה באופן סטריאוטיפי מדי שנה. לרוב מדובר בילדים מתחת לגיל 6 שנים אשר בולעים חומרי ניקוי וכימיקלים שונים, נפט ותרופות.

א. חומרי ניקוי – חשוב להקפיד ולמקם אותם הרחק  מהישג ידם של הילדים, במקום גבוה או נעול. בתום השימוש יש להקפיד ולהחזיר החומרים למקומם הייעודי- על מנת למנוע גישה של הילדים אליהם ולמנוע סכנת בליעה או שאיפה של חומרים רעילים – וגרימת  הרעלות או כוויות כימיות. כמו כן מומלץ להפריד את מקום אחסון חומרי ניקוי מזה של מוצרי המזון והשתייה.
בעת קניית חומרי ניקוי ותרופות, יש לוודא שיש להם סוגרים בטיחותיים שיקשו על ילד ממוצע את פתיחתם.

ב. הפרד ומשול – מומלץ שלא לערבב חומרי ניקוי ככלל, ובפרט לא לערבב חומצות ומלבינים, שכן תערובות מסוג זה עשויות להיות מסוכנות ביותר במקרה של שאיפה.

ג. את המקוריות לשמור לתחומים אחרים – הקפידו שחומרי הניקוי והתרופות יישארו באריזתם המקורית – המאפשרת זיהוי מהיר שמדובר בחומר רעיל.
בשום מקרה אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם לא בציון "חומר רעיל" על גבי הבקבוק או האריזה. זכרו שילדים לא תמיד קוראים את הכיתוב ומתייחסים לאריזות בהתאם לייעודם המקורי – גם אם הריח אינו נעים או חזק הם עשויים לבלוע את תוכן הבקבוק כשתייה.

ד. בנוסף, מומלץ להקפיד ללבוש כפפות כשמשתמשים בחומרי ניקוי וחיטוי, בכדי למנוע מגע בין עור הידיים לחומרים העלולים לגרום לגירוי וכוויות. כמו-כן, כדאי לאוורר את החדרים בזמן הניקיון, זאת בגלל שמשתחררים לאוויר מרכיבים שונים של מוצרי הניקוי שלא מומלץ לשאוף.

זכרו שתאונות אינן קורות, הן נגרמות. על ידי שימוש נכון בחומרי ניקוי, והקפדה על כללי בטיחות נוכל לצמצם למינימום את הפגיעה בילדים.