עונת הנחשים בפתח - כמה כללי זהירות

גם השנה התחילה עונת הנחשים במקביל לפתיחת עונת הטיולים והקמפינג.

בסוף השבוע האחרון הגיעה אל המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה, בחורה כבת 20, שבמהלך טיול קמפינג עם חברים ליד נהר הירדן, דרכה בטעות על נחש צפע שהכיש אותה. אלמלא תושייתה של חברתה שדאגה להזמין אמבולנס ולפנות אותה מהאזור, עלול היה להיות לסיפור סוף עצוב מאוד.

כאשר הגיע האמבולנס של מד"א לאסוף את הבנות מצומת יהודיה, לחץ הדם של המוכשת כבר היה נמוך מאוד ובהתייעצות עם הרופאים הוחלט שלא להתעכב בשטח אלא לפנותה במהירות האפשרית לחדר המיון במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה על מנת להעניק לה טיפול רפואי בהקדם האפשרי.
אל חדר המיון היא הגיעה כשהיא בהכרה מעורפלת, הספיקה להציג עצמה בפני הצוות המטפל ומיד לאחר מכן אבדה את הכרתה. בשל לחצי דם נמוכים ודופק מהיר הורדמה והונשמה - בטרם שהתפתחה בצקת בדרכי הנשימה, שהייתה מונעת את האפשרות להנשמתה להכניס לה את צינור ההנשמה.

בחדר הלם טופלה הנפגעת באינטנסיביות על ידי פרופ' יהונתן חסין - מנהל מכון הלב וד"ר אליאס נשאשיבי מהיחידה לטיפול נמרץ נשימתי. הטיפול כלל מתן אנטי סרום, הנשמה וטיפול תרופתי לאיזון המדדים (דופק ולחץ דם).
לאחר טיפול במיון היא הועברה להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי, כאשר היא עדיין מונשמת ולא יצאה מכלל סכנה, רק במהלך הבוקר של יום שבת התחיל להתייצב מצבה, אך היא נזקקה לניתוח אורטופדי לשיחרור לחץ הבצקת מכלי הדם של רגלה הנפוחה.

שלושה ימים אחרי האירוע, התייצב מצבה והוא מוגדר בינוני, היא כבר נושמת בכוחות עצמה אך עדיין נמצאת תחת השגחתם של צוות היחידה לטיפול נמרץ נשימתי, ובראשו דר' חטיב מוהנא - מנהל היחידה.

ככלל, עדיף להימנע מהמפגש עם הנחשים, אך אם בכל זאת "התמזל" מזלכם להיפגש עם אחד, כדאי לדעת את הכללים הבאים:

רוב הנחשים בארצנו אינם ארסיים, ומבין הארסיים הצפע הינו הנחש הנפוץ ביותר – מדובר בנחש עבה בעל ראש משולש וציורי מעוינים על גבו.
אם נתקלתם בצפע, יש להתרחק לאט ובלי תנועות פתאומיות, תוך שמירה מתמדת על קשר עין עם הנחש. חשוב לדעת שהנחש יתקוף רק אם ירגיש מאוים ולכן יש לבחון בשקט את המצב, כי ברוב המקרים הנחש ימצא דרכו להימלט מהמקום.

במקרה שהוכשתם: מאחר והארס של נחש הצפע משפיע באופן קשה על מערכת העצבים ושרירי הגוף וגורם להרס כדוריות אדומות - הדבר היחידי שמומלץ הוא להזמין אמבולנס ולדאוג להתפנות באופן מיידי למרכז הרפואי הקרוב ביותר.

דר' חטיב מסביר: "הסימנים המקומיים הראשונים לאחר הכשת נחש הם כאב דוקר או שורף, סימני הכשה על העור ונפיחות. במקרה שמטופל אצלנו נרשמו התגובות הפיזיות הבאות: לחץ דם נמוך, דופק מהיר, הכרה מעורפלת, שלשולים קשים, נפיחות בדרכי הנשימה ונפיחות ברגל שהוכשה".

דר' אליאס נשאשיבי מוסיף ומפרט כמה כללי זהירות למטיילים:

  1. מומלץ להקפיד על נעילת נעליים סגורות וגבוהות, ובכל מקרה לא ללכת יחפים או עם סנדלים כל זמן השהייה בשטח.
  2. כדאי – למרות החום, ללבוש מכנס ארוך עבה (ג'ינס וכדומה) שבמקרה של הכשת נחש עשוי למנוע חדירת השיניים ומגע עם העור, כך שהארס יתפשט על פני המכנס.
  3. להימנע מלהפוך אבנים בכלל ובידיים חשופות בפרט וכן לא להכניס ידיים לחורי סלעים, נקיקי סלע, בורות באדמה וכדומה – אלו הם מקומות המחייה של הנחשים.
  4. מומלץ לבדוק ולנער שקי שינה, מצעים ונעליים לפני השימוש בהם וכן לשים לב איפה דורכים.
  5. להקפיד ולהתבונן סביב מקום שהייתכם על מנת לוודא שלא הגיע "אורח" נוסף לאזור המאהל."

שיהיה לכולנו קיץ בטוח.