חשיבות השימוש בליצן רפואי בבדיקת נפגעי תקיפה מינית

החודש התקיים במרכז טנ"א לנפגעי תקיפה מינית שבמרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה בפוריה, ביקור של מנהלות קבוצת ליצנים רפואיים מהולנד, הנקראת Cliniclowns, הביקור התקיים במסגרת סיור במספר בתי חולים בישראל בחסות קרן פילנור מקימת ותומכת קבוצת "רופאי חלום" בארץ.

תחום הליצנות הרפואית אינו נחשב עוד לתחום חדש בעולם הרפואה – אנו כבר מכירים בכוחו המרפא של ההומור לצורך שיפור באיכות חייהם, בתפקודם ובמצבם של חולים. הליצנים הרפואיים דואגים לצרכים הנפשיים והחברתיים של החולים המאושפזים. הם מסיחים את דעת החולים במהלך תהליכים כואבים ומפחידים, ועוזרים להם להסתגל לשגרת בית החולים.

מרכז טנ"א שבמרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה, הינו המרכז הראשון והיחידי, בארץ ובעולם נכון להיום, שהבין את החשיבות ומיישם את הפוטנציאל של שילוב ליצן רפואי במהלך בדיקה של נפגעי תקיפה מינית, ובעיקר כאשר מדובר בילדים. לכן בכל מקרה שמגיע/ה ילד/ה אל המרכז מעורב גם הליצן ונחשב לחלק בלתי נפרד מהצוות. המנהלות מהולנד באו לשמוע על שיתוף הפעולה יוצא מגדר הרגיל שבין הצוות הרפואי לליצן, שיתוף פעולה שמסתבר שאינו כל כך מובן מאיליו בהתחשב בעובדה שבאירופה הליצן הרפואי אינו מורשה להיות נוכח במהלך בדיקה רפואית רגילה וכמעט שאין חפיפה בעבודה בינו לבין הצוות הרפואי.

דר' לנג נסיה, אחראית מרכז טנ"א: "השתתפותו של הליצן הרפואי במהלך בדיקה של נפגעי תקיפה מינית, אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים בעלי מוגבלויות כאחד, מסייעת בהורדת חרדה, מפחיתה את רמת הלחץ במהלך הבדיקה ומסייעת בחיבור מחדש למציאות - יציאה מההלם וחזרה לתקשורת עם הסביבה.
למעשה, בעבודתו הליצן הרפואי מבצע הסחת דעת למטופל ומאפשר שיתוף פעולה מלא בין הנפגע לצוות הרפואי ותורם להעצמת המטופלים".

שושי אופיר, ליצנית רפואית במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה: "לליצן שני תפקידים חשובים:

  1. הוא משמש ככלי חשוב לבנייה מחודשת של התקשורת בין ההורה לילד במצב של טראומה ולחץ: הוא יוצר אוירה נינוחה יותר המאפשרת גם להורים לחייך ובזכות זה לשדר לילד בטחון ובכך לאפשר לו לבטוח שוב בסביבה.
  2. הליצן הוא למעשה המתווך בין הילד לצוות הרפואי, באמצעותו יש לילד את הכוח לשלוט במהלך הבדיקה. אם הילד לחוץ - הליצן יעצור את הצוות הרפואי, ישאל אותו שאלות ויבקש מידע ובכך ידאג שהילד יבין מה מתוכנן בבדיקה, ירגיש שהוא שולט במצב ואם הוא לא מרגיש מוכן הבדיקה נעצרת.
    כל זה נעשה על מנת לסייע להגברת תחושת הביטחון של הילד ולעודדו לשתף פעולה עם המשך הבדיקה. ללא ספק ישנה כאן חשיבות מכרעת לשיתוף הפעולה וההדדיות שבין הצוות הרפואי לליצן - זה לא מובן מאליו שליצן אומר לרופא משפט בסגנון:  'רגע, רגע מה אתה רוצה עכשיו אנחנו בכלל לא מוכנים...' והרופא מחייך, מבין את המשמעות שמאחורי המילים, ולמעשה מקבל הנחייה מהליצן להפסיק לרגע עם הטיפול כדי אפשר למטופל להסתגל ולהתכונן לשלב הבא של הבדיקה".

לאחר הצגה כללית של תרומתו של הליצן במספר מקרים שהגיעו לטיפול במרכז אמרו המבקרים ההולנדים כי הם פשוט נפעמים משיתוף הפעולה המוחלט הקיים בין הצוות הרפואי לליצן. אופי העבודה המשותפת שראו במרכז אכן משנה את כל התמונה בהקשר של הטיפול הרפואי במטופל מחד והבנת חשיבותו של הליצן מאידך, והם יכולים רק לקוות כי התנהלות זו תמצא את דרכה גם אל המרכזים הרפואיים באירופה, בהם עובדים ליצנים רפואיים.
לאחר הסיור במרכז טנ"א נפגשו הנציגים ההולנדים עם דר' אבי און - מנהל יחידת גסטרו ילדים שסיפר גם הוא על שיתוף הפעולה בין הצוות הרפואי שביחידת גסטרו לבין הליצנים במחלקה והתועלת שמפיק החולה משיתוף פעולה זה.
אין ספק שהמבקרים ההולנדים יצאו עם ערך מוסף מהביקור במרכז והסתכלות חדשה ואחרת על תחום הליצנות הרפואית.