שוקלת ביצוע ניתוח קיסרי? הנה כמה עובדות שחשוב שתדעי לפני קבלת החלטה

כ- 5 אחוז מהניתוחים הקיסריים בישראל מבוצעים על פי בקשת האישה, ללא הצדקה רפואית לכך. העלייה בשיעור הלידות הקיסריות המתוכננות (אלקטיביות - עפ"י בקשת היולדת וללא סיבה רפואית), הופכת את העניין לאופנה של ממש, אופנה מסוכנת.

מחקר רחב היקף שכלל מאות אלפי לידות בארה"ב, מצא כי לידה קיסרית מגבירה את סכנת התמותה  והתחלואה של הילוד.

תינוקות הנולדים בניתוח קיסרי נמצאים בסיכון גבוה פי 3 לתמותה בחודש הראשון לחיים, בהשוואה לתינוקות שנולדו בלידה נרתיקית רגילה. כך עולה ממחקר אמריקני חדש, עליו מדווח כתב העת "Birth" לרפואת הילוד.
ניתוחים קיסריים קודמים מעלים את הסיכון לסיבוכים משמעותיים בלידות הבאות. סיבוכים אלה עלולים לכלול שליית פתח, היפרדות שלייה, שלייה נעוצה, פגיעה במעיים או במערכת השתן במהלך הניתוחים החוזרים, חסימת מעיים ואף צורך באשפוז בטיפול נמרץ לאחר ניתוח. הטיפול במצבים של שלייה נעוצה או קרע של הרחם כולל בדרך כלל כריתת רחם.

כל הסיבוכים האלו מסכנים גם את התינוק בהריון הבא.
חשוב לדעת כי, לידה קיסרית מגבירה גם את סכנת התמותה של האם.
אחרי לידה קיסרית, קיים חשש לדימום משמעותי (פי 2 לעומת לידה רגילה) ולפעמים נדרש אף מתן דם על כל הסיכונים הידועים כתוצאה מכך. בנוסף, קיימת סכנה לפגיעה בתינוק בשלב  ביצוע החתך ברחם בעת הלידה הקיסרית.
ניתוח קיסרי הוא כלי מצוין לשיפור התוצאות של ההיריון במצבים המחייבים זאת מהבחינה הרפואית, אך ניתוח קיסרי ללא כל סיבה רפואית אינו מוצדק ומעלה את הסיכונים לאם ולתינוק.

תהליך הלידה מסייע להכנת התינוק לעולם שמחוץ לרחם. לחיצת הנוזלים החוצה מהריאות בעת המעבר בתעלת הלידה, עוזרת גם לתפקוד ריאתי תקין בהמשך.
המגע הראשוני של האם עם התינוק לא קיים בלידה קיסרית - האם לא מקבלת מיד את התינוק לידיה, למגע ראשוני כמו שמקובל ברובן הגדול של הלידות הרגילות.
הסיכוי ללדת בלידה רגילה תקינה אחרי ניתוח קיסרי אחד הוא 70%. אך כבר לאחר שני ניתוחים קיסריים לא מאפשרים, ברוב בתי החולים בארץ, לידה רגילה.

בשנת 2009 עמד הממוצע הארצי של ניתוחים הקיסריים על 19.7%. באותה שנה ילדו במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה 2874 יולדות, מתוכן 555 ילדו בניתוח קיסרי, כלומר:  19.3% בדומה לממוצע הארצי.

בשנת 2010 ילדו במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה 2690 יולדות, מתוכן 434 ילדו בניתוח קיסרי- סה"כ 16.1% מכל היולדות. משמע נצפתה ירידה של 21.8% (434/555) בשיעור הניתוחים הקיסריים בבית החולים. מאחר ועדיין לא ידוע שיעור הניתוחים הקיסריים הארצי לשנת 2010, לכן לא ניתן בשלב זה לבצע השוואה לממוצע הארצי.

לניתוח קיסרי, כמו לכל ניתוח, מתלווים סיכונים בריאותיים. לכן, מומלץ לבצע את הניתוח רק במקרים בהם התועלת עולה על הסיכון. לגישתנו - הירידה בשיעור הניתוחים מאוד מבורכת ותורמת למניעת סיבוכים, לאם ולילוד, הן מייד לאחר הניתוח והן בלידות הבאות.
כמו כן הירידה באחוזי הניתוחים לא הייתה מלווה בעלייה בשיעור תחלואת היילודים.

*במקרים בהם קיימת הצדקה רפואית לביצוע הניתוח - הסיכון לאם ולעובר באם לא יבוצע הניתוח עולה על הסיכון בניתוח ולכן אין סיבה לחשוש או להימנע מניתוח במצב זה.