טקס חנוכת המחלקה החדשה לרפואה דחופה

יום חג במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה
בטקס מרגש במעמד סגן שר הבריאות חה"כ הרב יעקב ליצמן ונציגי התורמים שבתרומתם התאפשרה הקמת המחלקה, נחנכה בתאריך 23 ביוני המחלקה החדשה לרפואה דחופה בבית החולים.

בשנת 2005 קיבלה הנהלת בית החולים פוריה באנחת רווחה את האישור המיוחל אשר חיכו לו שנים רבות - האישור ליציאה לדרך בניית מחלקה חדשה לרפואה דחופה. המחלקה אשר שמשה עד היום את ציבור הפונים לבית החולים נבנתה בשנות השישים ואינה עומדת בסטנדרטים הקיימים כיום בתחום. המחלקה מיושנת מבחינת המלונאות, סובלת מבעיות תחזוקה קשות ומצפיפות רבה.

הנהלת בית החולים יצאה לדרך בתכנון המחלקה ובגיוס תורמים. מלאכה זו קשה שבעתיים כידוע בבתי החולים בפריפריה, אשר עפי"ר אינם עומדים בראש סדר העדיפויות של בעלי הממון. לשמחתם הרבה של גורמי בית החולים הצליחו בקרן היסוד לעניין בפרוייקט החדש את התורם מר אלכלל-קפואנו ממקסיקו, אשר הודיע במהרה על תרומתו וסוכם עמו שהמבנה יקרא על שמו כמקובל.

בשנת 2006 התקיים טקס הנחת אבן הפינה למבנה, ובמהרה יצאו בבית החולים לעבודות ההקמה. במקביל, בעקבות מלחמת לבנון השניה, סוכם על עדכון ושינוי התכניות של המבנה כך שיכללו גם קומה נוספת של בית חולים ממוגן תת קרקעי. החלטה זו עכבה את קצב התקדמות העבודות. לשמחתה של הנהלת בית החולים הכירה ועידת התביעות בחשיבותו של הפרוייקט ובתרומתו לרווחתם של ניצולי השואה  המטופלים בבית החולים, והחליטה על העברת מימון נכבד. תרומה זו אפשרה את התקדמות העבודות בקצב משביע רצון. בהמשך הצטרפה לסיוע גם  Charitable Trust  1988  IM באמצעות ה - UJIAאשר אפשרה את מימון ההצטיידות.

המבנה החדש משתרע על פני שטח כולל של כ 6,300 מ"ר. בית החולים הממוגן הממוקם במרתף כולל  כ 3,400 מ"ר המיועדים לקליטה של 155 מיטות אישפוז בחירום. בית החולים הממוגן כולל את כל המערכות הרפואיות לצורך תפקוד בזמן מלחמה ממושכת במקרה הצורך. בקומת המלר"ד רחבת כניסה מרווחת לאמבולנסים ולקליטה יעילה של פצועים בחירום. אולם הקבלה חדיש ומרווח ותחנת האחיות מאפשרת שליטה מיטבית בכל אזורי הקבלה והטיפול. במחלקה 25 עמדות טיפול (מהן 2 עמדות לטיפול מוגבר) המאפשרות פרטיות למטופל ועבודה נוחה לצוות. עוד במחלקה 6 עמדות למיון ילדים (מהן עמדה אחת לטיפול מוגבר) ושלוש עמדות טראומה. במחלקה מערכת ניטור מרכזית ועמדה ממוחשבת ליד כל מיטת טיפול, המאפשרת לרופא לקבל את כל הנתונים על המטופל בזמן אמת ולהקליד ישירות לגליון הרפואי תוך כדי הבדיקה את הנחיותיו להמשך טיפול.

טקס חנוכת המחלקה התקיים ביום חמישי  23 ביוני, במעמד סגן שר הבריאות חה"כ הרב יעקב ליצמן ובהשתתפות התורמים לפרוייקט וראשי הרשויות באזור. אכלוס המחלקה יתעכב במספר חודשים עד להשלמת ההצטיידות והמיחשוב.

הודות לסיוע הנכבד שהתקבל מידידי בית החולים - נציגי קרן היסוד ומר אלכלל-קפואנו ממקסיקו, נציגי ועידת התביעות והעומד בראשה מר אברהם פרסלר, נציגי UJIA - מר נייתי שבל בשם Charitable Trust  1988  IM וכמובן ממשלת ישראל - יוכלו סוף סוף תושבי האזור להתכבד בפנייתם למלר"ד בתנאי טיפול הולמים אשר אינם נופלים ברמתם מתנאי המלונאות המקובלים בבתי החולים במרכז הארץ.

סגן שר הבריאות אשר ברך את האורחים הרבים שהגיעו לטקס ציין את חשיבות קידום הרפואה בפריפריה וכי יבדוק את האפשרות לאישור הצבת  מכשיר MRI קבוע בבית החולים. ד"ר יעקב פרבשטיין: " אנו שמחים על פתיחת המחלקה החדשה ואגף האישפוז הממוגן לחירום, אשר מקדמים את  יכולות בית החולים למתן מענה הולם לטיפול הן בזמן רגיעה והן בעיתות חירום. התנאים במחלקה החדשה יאפשרו שרות איכותי ושמירה על כבוד החולה ורווחתו כיאה לתושבי האזור, ועל כך אנו גאים".