בשעה טובה נחנך בטקס מרשים בית הספר לרפואה בגליל מיסודה של אוניברסיטת בר אילן

כבית חולים המסונף לבית הספר לרפואה בגליל, לקחו רופאי המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה חלק בטקס אשר התקיים לציון פתיחת הלימודים

בטקס הפתיחה השתתפו נשיא המדינה, שמעון פרס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה, גדעון סער, נשיא בר-אילן, פרופ' משה קוה, הרקטור פרופ' חיים טייטלבאום, מנכ"ל האוניברסיטה חיים גליק, ראש עיריית צפת, אילן שוחט, ראשי רשויות בצפון הארץ, מנהלי בתי החולים בגליל, ראשי מערכת ההשכלה הגבוהה והתורמים לפקולטה.

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר על הפקולטה כי היא מסמלת את זרימת המוחות חזרה לישראל: "אתם הסטודנטים הלומדים כאן בבחינת חלוצים וראשונים. כל אחד מכם נחשב לחלוץ, וזה לצד השליחות שהיא הרפואה, שבחרתם. אתם הבאתם את העתיד ואת המדע לצפון המדינה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע הערכה רבה לקצב המדהים של השלמת הבניין הראשון של הפקולטה לרפואה. הוא הוסיף כי עבורו פתיחתה של הפקולטה היא בבחינת סגירת מעגל, וסיפר כי לפני כמה עשרות שנים טופל אביו בבית החולים זיו, כששבר את ידו, והיום - באותו המקום - הבן חונך את הפקולטה. נשיא בר-אילן, משה קוה, הודה מעל הבמה לכל המעורבים בהקמה ואמר בבדיחות הדעת: "לאחר שבנינו את הפקולטה בתוך שבעה חודשים, הבנתי למה לברוא את העולם לקח רק שישה ימים. הסיבה לכך היא שלא נדרשו אישורי בנייה". הוא גילה, כי את האישור האחרון, לאכלוס הבניין, קיבלה האוניברסיטה שעתיים לפני כניסת השבת האחרונה. שר החינוך, גדעון סער, הוסיף כי "זה יום שמסמן מפנה, אנו מעלים את ההשכלה הגבוהה על דרך המלך".

בשלב זה פועלת הפקולטה במבנה שהותאם לצרכיה בלב צפת. כבר היום היא מתחילה בהוראה ובמחקר; 127 סטודנטים יתחילו את הלימודים - כולל כ-60 סטודנטים ישראליים שיסיימו את לימודי הרפואה הקדם-קליניים בתום 3 שנות לימוד באוניברסיטאות באירופה.

פתיחת הפקולטה התאפשרה הודות לכך שבחודשים האחרונים שבו ארצה מדענים ישראליים המתגוררים בחו"ל והשתלבו בסגל שלה. הפקולטה הצליחה לגייס 15 מדענים ישראלים מהאוניברסיטאות המובילות בארצות הברית, שהתחייבו במסגרת העסקתם להתגורר בגליל. לרשות הסטודנטים תעמיד האוניברסיטה מלגות קיום מלאות והם מצידם יתחייבו לעבור בבתי חולים בצפון עם סיום לימודיהם. הקמת הפקולטה תשדרג את 6 בתי החולים בצפון הארץ לרמה של בתי חולים אוניברסיטאיים. היא תכשיר בתוך ארבע שנים 200 רופאים חדשים שיעבדו בבתי חולים בצפון, ותהווה עוגן להקמת אוניברסיטה רב-קמפוסית ראשונה מסוגה בישראל.

בתמונה: ד"ר ג'וני יונס, ד"ר אילן אטלס וד"ר יורי פרליץ, רופאי המערך המילדותי במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, עם פרופ' משה בן עמי, מנהל המערך וסגן הדיקאן של ביה"ס לרפואה וד"ר עפר תמיר, סגן מנהל המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, בטקס חנוכת הפקולטה.